Felice Frankel o fotografii naukowej – w IChF PAN

 Na zaproszenie Instytutu Chemii Fizycznej PAN, w Warszawie gościła Felice Frankel, światowej sławy fotograf naukowy, autorka zdjęć publikowanych na łamach najbardziej prestiżowych periodyków naukowych i prasy popularnej. Podczas wizyty Frankel opowiadała o swojej pracy i poprowadziła warsztaty dla naukowców IChF PAN.

 Ich wyjątkowość natychmiast przyciąga uwagę. Fascynują pięknem, intrygują formą. Na fotografiach wykonanych przez Felice Frankel nauka prezentuje się w niecodzienny, często zaskakujący sposób. O swoich doświadczeniach i metodach pracy Frankel, światowej sławy fotograf naukowy, opowiadała w Instytucie Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) podczas wykładu otwartego i całodniowych warsztatów dla naukowców.

 Fotografie Felice Frankel to nie suche dokumenty z pracy laboratoryjnej. W wyważonych proporcjach łączą przekaz naukowy z dobrze przemyślaną wizualną estetyką. Gra świateł podkreśla perfekcję kształtu ściekającej z pipety kropli. Przykuwają wzrok spirale frontów chemicznych w reakcjach Biełousowa-Żabotyńskiego. Stożki cieczy ferromagnetycznej prężą się w starannie ukształtowanym polu magnetycznym. Płótnem, którym operuje Frankel, są zjawiska przyrody, pędzlem – narzędzia nauki.

 „Często mówi się o mnie, że jestem artystką. Ale ja nią nie jestem. Artysta wyraża siebie. Dla mnie naczelnym celem jest wyrażenie nauki”, mówi Felice Frankel.

 Zanim poświęciła się wizualizacji osiągnięć naukowych, Frankel zajmowała się badaniami w Cancer Research Institute przy Columbia University. Własne doświadczenie w zakresie prowadzenia badań naukowych dało jej doskonałe podstawy do pracy z innymi naukowcami nad wizualizacją ich osiągnięć. Zrobione przez Frankel fotografie trafiały nie tylko na okładki najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, takich jak „Science”. Gościły też często na łamach prasy popularnej, były też prezentowane podczas wystawy plenerowej na Polach Elizejskich w Paryżu.

 Frankel pracuje obecnie w Center for Materials Science and Engineering przy Massachusetts Institute of Technology. W kręgu jej zainteresowań leży nie tylko fotografia, ale również inne metody graficznej reprezentacji nauki i jej wyników.

 „Fotografie, ilustracje i wykresy to wizualny język, który jest doskonale rozumiany przez wszystkich odbiorców i który czyni naukę łatwiej przystępną. Ludzie nie boją się obrazów, nie boją się zadawać pytań o to, co widzą. I właśnie o to mi chodzi: żeby ludzie, patrząc na moje zdjęcia, zaczynali zadawać pytania”, wyjaśnia Frankel.

 Wyrafinowana forma wizualna zdjęć autorstwa Frankel prowokuje do stawiania pytań. Odpowiedzi dostarcza tekst, obowiązkowo dołączany do każdej fotografii.

 „Na zdjęciu mogę pokazać na przykład przepiękny pęcherzyk, który zapewne spodoba się wielu widzom. Ale nie o samo piękno tu chodzi. Najważniejsze jest, aby odbiorca dostrzegł naukę kryjącą się za obrazem. Tekst z wyjaśnieniami jest więc niezbędny, bo samo zdjęcie nie odniesie właściwego efektu”, podkreśla Frankel.

 O swoich doświadczeniach Felice Frankel opowiadała w czwartek podczas ponadgodzinnego wykładu w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. W piątek poprowadziła warsztaty, podczas których dzieliła się z naukowcami IChF PAN swoimi doświadczeniami w zakresie wizualnej prezentacji wyników badań.

 „Przywiązujemy duże znaczenie do czytelności i estetycznej prezentacji własnych osiągnięć, co coraz częściej widać w naszych publikacjach naukowych i materiałach prasowych”, mówi prof. nzw. dr hab. Piotr Garstecki, główny organizator wizyty Frankel w IChF PAN. „Odwiedziny Felice w naszym instytucie były znakomitą okazją do poznania metod pracy jednego z najbardziej znanych fotografów naukowych na świecie”.

Materiał prasowy przygotowany dzięki grantowi NOBLESSE w ramach działania „Potencjał badawczy” 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Attached files
  • PDF file
  • Zdjęcie „Ciecz ferromagnetyczna”, wykonane przez Felice Frankel w ramach serii „On the Surface of Things”. (Źródło: Felice Frankel)
  • Zdjęcie „Kwantowe jabłko”, wykonane przez Felice Frankel w ramach serii „No Small Matter”. (Źródło: Felice Frankel)
  • Felice Frankel podczas wykładu w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)
  • Felice Frankel podczas wykładu w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. (Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski)

Other content in...

Categories

Regions