REMOURBAN web semineri "Yüksek Performanslı Bölge: Kapsamlı bina yenileme, düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma ve soğutma”

28/03/2019 - 28/03/2019 youris.com
Location: online
Opening Hours: 14.00 - 14.45 CET / 16.00 - 16.45 UTC+3
28 Mart 2019 TSİ 16:00’da yüksek performanslı bölge hedefine nasıl ulaşılabileceğini öğrenmek için bize katılın.

Enerji verimliliği, sürdürülebilir kalkınma açısından düşünüldüğünde buna katkısı bulunan bina parametrelerinin en önemlisidir. Binalarda enerji tüketim alışkanlıklarının optimizasyonu bilimsel ve yönetimsel politikalarla uygulanmaktadır. Kamusal araştırma ve tartışmalar enerji verimliliği daha yüksek binalarla küçük ve orta ölçekte karbon dioksit ve kükürt dioksit salımını azaltarak çevresel kaliteyi artırmaya odaklanmıştır.

Yüksek performanslı bölge kavramı, kapsamlı bina yenileme, yenilenebilir enerji ve enerji depolama sistemlerinin kurulumu, düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma sistemi ve akıllı kontrol gibi müdahaleleri içeren yeni bir konsepttir.

Kapsamlı yenileme çalışmaları ile binalarda kabul edilebilir konfor seviyesi ve daha iyi iç hava kalitesine ulaşabilmenin yanı sıra azalacak olan ısıtma ve soğutma yükleri sayesinde enerji tüketimleri ve buna bağlı olan maliyetler ile çevresel olumsuz etkiler azalmaktadır.

Düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma ve soğutma sistemleri geleneksel bölgesel ısıtma sistemlerine enerji verimli bir alternatiftir. Bölgesel ısıtma ile enerji, büyük ölçekte üretildiği ve dağıtıldığı için, farklı birçok teknolojinin entegrasyonuna ve çeşitli kaynakların yakıt olarak kullanılmasına olanak sağlar. Böylece küçük tesislerde yönetilmesi ve uygulanması zor olan bu çeşitlilik en düşük uygulama gereksinimleriyle gerçekleştirilmiş olur. Yüksek performans, arz güvenliği, muhtemel aksaklıklara tepki süresi, dağıtım ağındaki istikrar, üretim maliyetleri ve çevresel etki gibi parametreler açısından her zaman en iyi alternatifi seçmek amacıyla bunları verimli bir şekilde birleştiren bir üretim stratejisinin tanımlanması esastır.

Bu web semineri, Türkiye’de düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma ve kapsamlı bina yenileme uygulamalarıyla yüksek performanslı bölgelerin nasıl hayata geçirilebileceği sorusuna yanıt arayacaktır. Yaklaşık 45 dakika sürecek bu web semineri için herhangi bir kayıt gerekmemektedir. imginternet.adobeconnect.com/r5mqe0yt3dit/

Gündem, Konuşmacılar ve Oturum Moderasyonu

GİRİŞ
Oturum Moderatörü: Dr. Dilay Kesten-Erhart (Proje Yöneticisi, Steinbeis-Europa-Zentrum)
REMOURBAN Projesi ve web semineri içerik tanıtımı

BÖLÜM 1 - Kapsamlı yenileme
Caner Demir: Danışman, Demir Enerji
Kapsamlı yenileme yoluyla yüksek performanslı bölge alanına giriş, potansiyelin ortaya koyulması ve Türkiye’nin gelecekteki iklim hedefleri açısından önemi. Tepebaşı’ndaki Remourban projesinin ulaştığı hedefler.

BÖLÜM 2 - Düşük sıcaklıklı bölgesel ısıtma ve soğutma
Hamit Mutlu: Makine Mühendisi, Mekanik Proje
Bölgesel ısıtma / soğutma sistemi düşük sıcaklıkta nasıl çalışır? Bölgesel ısıtma / soğutma sistemindeki hibrit yenilenebilir sistemlerin faydaları nelerdir?

BÖLÜM 3 - Başarılı devreye alma işlemleri
İbrahim Çakmanus: Makine Mühendisi, Olimpos Enerji
Enerji sistemleri nasıl verimli bir şekilde devreye alınır? Zorluklar ve çözümleri nelerdir? Faydaları nelerdir?

Soru - Cevap
Attached files
  • alex-wong-17993-unsplash.jpg

Other content in...

Regions