Gruzja gościła naukowców-popularyzatorów z IChF PAN

Nauka może być fascynująca dla każdego – jeśli jej zgadnienia są przedstawiane w interesujący i przystępny sposób. Umiejętności naukowców-popularyzatorów z Instytutu Chemii Fizycznej PAN zostały docenione przez organizatorów gruzińskiego Pikniku Naukowego, którzy zaprosili warszawskich naukowców do Tbilisi.

 Nowatorskie formy popularyzacji nauki w społeczeństwie cieszą się rosnącym zainteresowaniem w państwach azjatyckich. 5 października w Tbilisi odbyła się druga edycja gruzińskiego Pikniku Naukowego. Wzięła w niej udział grupa naukowców i popularyzatorów z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN). Zespół z IChF PAN przebywał w Tbilisi na osobiste zaproszenie Nino Dvalidze, dyrektor Pikniku.

 Pierwszy Piknik Naukowy w Tbilisi został zorganizowany pod koniec września zeszłego roku przez Państwowy Uniwersytet im. Ilii Czawczawadze (Ilauni). Wzięły w nim udział 43 grupy badawcze i popularyzatorskie. Podczas tegorocznej, drugiej edycji IChF PAN był jedyną instytucją naukową z Polski prezentującą swoje doświadczenia. Znad Wisły na gruziński Piknik przylecieli także popularyzatorzy z Centrum Nauki Kopernik.

 Piknik w Tbilisi jest wzorowany na corocznym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbywa się w Warszawie już od 17 lat. Ostatnia edycja warszawskiego Pikniku, w połowie czerwca, miała miejsce na Stadionie Narodowym i w ciągu jednego dnia przyciągnęła niemal 143 tys. ciekawych świata osób. Warszawski Piknik Naukowy jest największą plenerową imprezą popularyzującą naukę w Europie.

 „W Gruzji pikniki naukowe dopiero zdobywają popularność. Mimo to przed naszym namiotem cały czas był tłum chętnych do obejrzenia doświadczeń i samodzielnego przetestowania swoich zdolności eksperymentatorskich”, mówi dr Roman Luboradzki (IChF PAN) i jednocześnie podkreśla, że bariera językowa nie była problemem: „Sami posługiwaliśmy się językami angielskim i rosyjskim, ale dzięki doskonałej organizacji pikniku w każdej chwili mogliśmy skorzystać z pomocy wolontariuszek – studentek polonistyki”.

 Naukowcy i popularyzatorzy z IChF PAN m.in. prezentowali z użyciem fotografii otworkowej jak działa ciemnia optyczna, przeprowadzali i pomagali przeprowadzać doświadczenia obrazujące zmiany napięcia powierzchniowego cieczy, w efektowny sposób wizualizowali zmiany kwasowości/zasadowości roztworów. Nie zapomniano o małych dzieciach, które mogły się wykazać w lepieniu różnych konstrukcji z... makaronu.

 Stanowisko Instytutu Chemii Fizycznej PAN podczas gruzińskiego Pikniku Naukowego odwiedzili przedstawiciele polskiej ambasady w Tbilisi.

Materiał prasowy przygotowany w ramach grantu NOBLESSE z działania „Potencjał badawczy” 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Attached files
  • PDF file
  • Podczas Pikniku Naukowego w Tbilisi naukowcy-popularyzatorzy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk zachęcali odwiedzających do wspólnego przeprowadzania ciekawych doświadczeń z fizyki i chemii. (Źródło: IChF PAN)
  • Podczas Pikniku Naukowego w Tbilisi naukowcy-popularyzatorzy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk zachęcali odwiedzających do wspólnego przeprowadzania ciekawych doświadczeń z fizyki i chemii. (Źródło: IChF PAN)
  • Podczas Pikniku Naukowego w Tbilisi naukowcy-popularyzatorzy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk zachęcali odwiedzających do wspólnego przeprowadzania ciekawych doświadczeń z fizyki i chemii. Na zdjęciu dr Roman Luboradzki z IChF PAN przy kamerze otworkowej. (Źródło: IChF PAN)

Other content in...

Categories

Regions