Printer friendly version Share

News Release

Numer 67 magazynu research*eu nt. wyników – Odkrywanie sekretów czarnych dziur

07 December 2017 European Commission, CORDIS

Czarne dziury to jedna z największych tajemnic w naszym Wszechświecie. Wielu laikom może się wydawać, że obecny brak wiedzy na temat czarnych dziur wynika ze słabej znajomości praw fizyki. Jednak w rzeczywistości prawa te są wystawiane na ciężką próbę przez zadziwiające właściwości czarnych dziur.

Współcześni naukowcy prowadzą ożywione jak nigdy dotąd debaty naukowe na ten temat. Mimo że wiemy już, jak duże i gęste mogą być czarne dziury, w jaki sposób materia jest pochłaniana aż do horyzontu zdarzeń oraz jak stopniowo paruje aż do całkowitego zaniknięcia, wiele ważnych pytań dotyczących tych obiektów nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Do dzisiaj nie wiadomo było, jak powstają supermasywne czarne dziury o masie miliony, a nawet miliardy razy większej od masy Słońca ani jak podwójne czarne dziury oddziałują na otaczającą je materię. Nie znano też odpowiedzi na bardziej fundamentalne pytania – z czego tak właściwie zbudowane są czarne dziury i jak wpływają na materię znajdującą się w ich pobliżu, jednak nie na tyle blisko, aby dać się pochłonąć.

Czarne dziury nie tylko podlegają innym niż nam się wydaje prawom fizyki, ale również stanowią źródło najbardziej ekscytującego problemu, z jakim mierzą się obecnie fizycy: jak pogodzić ogólną teorię względności – opracowaną przez Einsteina teorię wyjaśniającą grawitację – z mechaniką kwantową opisującą pozostałe trzy siły występujące we Wszechświecie. Znalezienie rozwiązania pozwoli sformułować tak długo poszukiwaną teorię wszystkiego (ToE, Theory of Everything) – Świętego Graala fizyki. Jednak aby do niego dotrzeć, trzeba najpierw rozwiązać paradoks informacyjny czarnej dziury stanowiący sedno istniejącego konfliktu między teorią Einsteina a teorią kwantową.

Pośród pozostałych tematów tego numeru można wyróżnić następujące:

  • Nowa, swoista dla nowotworu metoda leczenia pacjentów z rakiem jelita grubego
  • Przeformułowanie zaangażowania UE w ochronę praw człowieka
  • Jak zwiększyć poparcie dla tworzenia nowych linii zasilania
  • Aby skutecznie zaplanować adaptację dorzecza, wystarczy zaangażować udziałowców
  • Ochrona oceanów dzięki najnowszym czujnikom do monitorowania środowiska morskiego
  • Spoglądanie w przyszłość przez pierwszą autonomiczną sztuczną tęczówkę
  • Zachowania emergentne systemów złożonych podstawą sukcesu „inteligentnych sieci”
  • Modułowe rozwiązanie zapewniające szybkie, skuteczne i bezpieczne zabezpieczanie granic Unii Europejskiej
  • Więcej niż suma cząstek: rozszerzenie zakresu akceleratorów cząstek

Magazyn research*eu nt. wyników jest głównym źródłem informacji o wszelkich dokonaniach związanych z projektami badawczymi dofinansowywanymi ze środków unijnych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów. Każdego roku ukazuje się 10 numerów w języku angielskim.

Aby uzyskać więcej informacji, zamów bezpłatną prenumeratę, zapoznaj się z wersją online magazynu lub pobierz PDF strony:

http://cordis.europa.eu/research-eu/home_pl.html

Attached files

  • Numer 67 magazynu research*eu nt. wyników


New Norwegian logo New Cambridge millet expertsvar 2015 FNSF ad Elhuyar with Basque eNEWS ad